| Engine |
| Engine Type | Dual Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 601 hp |
| Torque | 545 lb-ft |
| Injection Type | Electric (Battery) |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | Single-Speed Reduction Gear, Shift-by-Wire |
| Final Drive | 4.706 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | Electricity |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ Electronic Controlled Suspension (ECS) |
| Rear Suspension | Multi-Link 5-Link w/ Electronic Controlled Suspension (ECS) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, Φ400x34t (15.7 in. x 1.3 in.) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, Φ360x20t (14.2 in. x 0.8 in.) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 21 x 9.5J Forged Alloy |
| Wheels Rear | 21 x 9.5J Forged Alloy |
| Tires Front | 275/35R21 Pirelli P ZERO (PZ4) HN-spec w/ PNCS and ELECT+ |
| Tires Rear | 275/35R21 Pirelli P ZERO (PZ4) HN-spec w/ PNCS and ELECT+ |
| Dimensions & Weight |
| Length | 185.6 in |
| Width | 76.4 in |
| Height | 62.4 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
| Front Track | 65.6 in |
| Rear Track | 65.8 in |
| Ground Clearance | 5.6 in |
| Cargo Volume | 26.1 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 39.8 in |
| Headroom Rear | 38.7 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.9 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 57.9 in |
| Hip Room Front | 53.9 in |
| Hip Room Rear | 53.6 in |