| Engine |
| Engine Type | Dual Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 601 hp |
| Torque | 545 lb-ft |
| Injection Type | Electric (Battery) |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | Single-Speed Reduction Gear, Shift-by-Wire |
| Final Drive | 4.706 |
| Fuel Economy |
| Combined | 88 MPG |
| Recommended Fuel | Electricity |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut (Dual) w/ Electronic Controlled Suspension (ECS, Sachs) |
| Rear Suspension | Multi-Link 5-Link w/ Electronic Controlled Suspension (ECS, Sachs) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, Phi400x34t (15.7 in. x 1.3 in.) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, Phi360x20t (14.2 in. x 0.8 in.) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 x 9.5J Forged Alloy |
| Wheels Rear | 20 x 9.5J Forged Alloy |
| Tires Front | 275/35R20 Pirelli P ZERO (PZ5) HN-spec |
| Tires Rear | 275/35R20 Pirelli P ZERO (PZ5) HN-spec |
| Dimensions & Weight |
| Length | 194.3 in |
| Width | 76.4 in |
| Height | 58.9 in |
| Wheelbase | 116.7 in |
| Front Track | 65.6 in |
| Rear Track | 66 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 10.74 ft³ |
| Curb Weight | 4,797 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 45.4 in |
| Legroom Rear | 34.7 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 57.3 in |
| Hip Room Front | 55.2 in |
| Hip Room Rear | 51.1 in |