| Price |
| MSRP | $62,765 |
| MSRP with Destination | $64,365 |
| Destination Charge | $1,600 |
| Engine |
| Engine Type | Dual Permanent-Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 303 hp |
| Torque | 446 lb-ft |
| Injection Type | Electric (Battery) |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | Single-Speed Reduction Gear, Shift-by-Wire |
| Fuel Economy |
| City | 98 MPG |
| Highway | 78 MPG |
| Combined | 88 MPG |
| Recommended Fuel | Electricity |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link 5-Link |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, Φ360x30t (14.2 in. x 1.18 in.) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, Φ345x20t (13.6 in. x 0.79 in.) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 x 8J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 8J Alloy |
| Tires Front | 255/60R19 |
| Tires Rear | 255/60R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 199.2 in |
| Width | 78 in |
| Height | 70.5 in |
| Wheelbase | 123.2 in |
| Front Track | 67 in |
| Rear Track | 67.5 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Cargo Volume | 21.9 ft³ |