| Price |
| MSRP | $28,425 |
| MSRP with Destination | $30,025 |
| Destination Charge | $1,600 |
| Engine |
| Engine Type | 1.6L Turbo GDI DOHC 16-Valve Inline 4-Cylinder |
| Horsepower | 190 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 195 lb-ft @ 1700–4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI), Turbocharged |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD; AWD available) |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Automatic Torque Converter w/ SHIFTRONIC and Paddle Shifters |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut w/ Coil Springs, Gas-Pressurized Dampers |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (FWD) / Multi-Link (AWD) |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | AWD Only |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 11.0 in. (FWD) / 12.0 in. (AWD) |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 11.2 in. |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 x 7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 7.5J Alloy |
| Tires Front | 235/45R19 |
| Tires Rear | 235/45R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 171.3 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 62.4 in |
| Wheelbase | 104.7 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 63 in |
| Ground Clearance | 6.7 in |
| Cargo Volume | 25.5 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 39.9 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 38.2 in |
| Shoulder Room Front | 56.8 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 52.4 in |