| Price |
| MSRP | $39,435 |
| MSRP with Destination | $41,035 |
| Destination Charge | $1,600 |
| Engine |
| Engine Type | 3.5L MPI + GDI DOHC 24-Valve V-Type 6-cylinder |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 287 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 260 lb-ft @ 5000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-valve |
| Bore and Stroke | 92.0 x 87.0 |
| Compression Ratio | 12.3:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-speed automatic (A8LF1) |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy |
| City | 19 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 21 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link independent, separated spring & shocks |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Turning Diameter | 39.2 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 345mm x 30mm |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 325mm x 20mm |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 x 8.0J |
| Wheels Rear | 18 x 8.0J |
| Tires Front | 235/65 R18 |
| Tires Rear | 235/65 R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 199.2 in |
| Width | 78 in |
| Height | 69.5 in |
| Wheelbase | 116.9 in |
| Front Track | 67.7 in |
| Rear Track | 68.2 in |
| Ground Clearance | 7.4 in |
| Approach Angle | 18.6° |
| Departure Angle | 21.1° |
| Cargo Volume | 19.1 ft³ |
| Curb Weight | 4,420 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 41.5 in |
| Headroom Rear | 40.7 in |
| Legroom Front | 44.2 in |
| Legroom Rear | 43 in |
| Shoulder Room Front | 61.4 in |
| Shoulder Room Rear | 61 in |
| Hip Room Front | 58.8 in |
| Hip Room Rear | 56.7 in |