| Price |
| MSRP | $42,650 |
| MSRP with Destination | $44,100 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine |
| Engine Type | Smartstream 2.5L Turbo GDI + MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 281 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1700–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Turbo Gasoline Direct Injection (TGDI) + MPI |
| Drivetrain |
| Drive Type | HTRAC AWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-speed automatic torque converter |
| 1st Gear | 4.808 |
| 2nd Gear | 2.901 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.424 |
| 5th Gear | 1.219 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.648 |
| Reverse | 3.425 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy |
| City | 18 MPG |
| Highway | 25 MPG |
| Combined | 20 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs, gas-pressurized shocks |
| Rear Suspension | Multi-link with gas-pressurized self-leveling shocks |
| Turning Diameter | 39.6 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.8 in (325mm) x 1.2 in (30mm) |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 12.8 in (325mm) x 0.5 in (12mm) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 x 7.5J |
| Wheels Rear | 20 x 7.5J |
| Tires Front | 245/50 R20 |
| Tires Rear | 245/50 R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 195.7 in |
| Width | 75 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 118.3 in |
| Front Track | 64.7 in |
| Rear Track | 64.9 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 16.9° |
| Departure Angle | 23.2° |
| Cargo Volume | 27 ft³ |
| Curb Weight | 4,191 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40.2 in |
| Headroom Rear | 39.6 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 57.7 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.5 in |