| Price |
| MSRP | $35,250 |
| MSRP with Destination | $36,400 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine |
| Engine Type | Smartstream 2.5L Turbo GDI + MPI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 290 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650–4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Turbo Gasoline Direct Injection (TGDI) + MPI |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-speed N Wet Dual Clutch (wet-friction twin) |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.304 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.884 |
| 6th Gear | 0.702 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.66 |
| Reverse | 3.697 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar and gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar and gas shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Turning Diameter | 35.9 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 13.6 in diameter |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 12.8 in diameter |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 x 8.0J |
| Wheels Rear | 19 x 8.0J |
| Tires Front | 245/40 R19 |
| Tires Rear | 245/40 R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 193.3 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Front Track | 63.4 in |
| Rear Track | 63.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 15.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,534 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |