| Price |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L GDI DOHC 16-valve Inline 4-cylinder + Permanent magnet synchronous electric motor (192 hp system) |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 192 hp |
| Torque | 151 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | 6-speed automatic with paddle shifters (brake regen mode in non-Sport) |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.51 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with stabilizer bar and gas shock absorber |
| Rear Suspension | Multi-link with stabilizer bar and gas shock absorber |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Turning Diameter | 35.9 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.0 in diameter |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 11.2 in diameter |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 16 x 6.5J |
| Wheels Rear | 16 x 6.5J |
| Tires Front | 205/65 R16 |
| Tires Rear | 205/65 R16 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 193.3 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 111.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 15.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,439 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 34.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 54.4 in |