| Price |
| MSRP | $34,900 |
| MSRP with Destination | $36,500 |
| Destination Charge | $1,600 |
| Engine |
| Engine Type | Turbocharged Hybrid |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 231 hp |
| Torque | 271 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI (Gasoline Direct Injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD (HTRAC) |
| Transmission |
| Transmission | 6-speed Automatic |
| 1st Gear | 4.638 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.32 |
| Final Drive | 3.648 |
| Fuel Economy |
| City | 36 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 13.7 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Rear Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.8 in. x 1.2 in. ventilated disc (325 x 30 mm) |
| Rear Brake Disc | 12.0 in. x 0.4 in. solid disc (300 x 10 mm) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 7.5J x 18 in. alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 in. alloy |
| Tires Front | 235/60R18 |
| Tires Rear | 235/60R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 182.7 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 15.4° |
| Departure Angle | 20° |
| Cargo Volume | 38.7 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 40.1 in |
| Headroom Rear | 39.5 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.5 in |
| Hip Room Rear | 53.9 in |