| Price |
| MSRP | $22,825 |
| MSRP with Destination | $24,425 |
| Destination Charge | $1,600 |
| Engine |
| Engine Type | Naturally Aspirated |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 121 hp @ 6,300 rpm |
| Torque | 113 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89.0 |
| Compression Ratio | 11.2:1 |
| Injection Type | Dual Port Injection (DPI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) |
| Fuel Economy |
| City | 29 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 31 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 11.9 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut with coil springs |
| Rear Suspension | Coupled torsion beam axle |
| Front Stabilizer Bar | Yes |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 11.0 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.3 in. solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 6.5J x 17 in. |
| Wheels Rear | 6.5J x 17 in. |
| Tires Front | 205/55 R17 |
| Tires Rear | 205/55 R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 159.1 in |
| Width | 69.7 in |
| Height | 61.6 in |
| Wheelbase | 99.2 in |
| Front Track | 60.4 in |
| Rear Track | 60.9 in |
| Ground Clearance | 6.69 in |
| Approach Angle | 21.3° |
| Departure Angle | 32° |
| Cargo Volume | 18.7 ft³ |
| Interior |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 34.3 in |
| Shoulder Room Front | 53.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.7 in |
| Hip Room Front | 52.1 in |
| Hip Room Rear | 43.5 in |