| Price |
| MSRP | $68,900 |
| MSRP with Destination | $70,545 |
| Destination Charge | $1,645 |
| Engine |
| Engine Type | Permanent Magnet Synchronous Motor (PMSM) |
| Horsepower | 379 hp |
| Torque | 443 lb-ft |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | 1-Speed Gear Reduction Unit |
| Final Drive | 10.65 |
| Fuel Economy |
| City | 94 MPG |
| Highway | 75 MPG |
| Combined | 84 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut + Dual Lower Arm Type |
| Rear Suspension | 5-Link Multi-Link |
| Turning Diameter | 40.6 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 14.2 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.6 in. ventilated disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20-inch Alloy |
| Wheels Rear | 20-inch Alloy |
| Dimensions & Weight |
| Length | 197.2 in |
| Width | 77.9 in |
| Height | 69.1 in |
| Wheelbase | 122 in |
| Front Track | 66.6 in |
| Rear Track | 67.1 in |
| Ground Clearance | 7.8 in |
| Approach Angle | 20° |
| Departure Angle | 22.8° |
| Cargo Volume | 20.2 ft³ |
| Curb Weight | 5,776 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 38.8 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 42.8 in |
| Shoulder Room Front | 61.6 in |
| Shoulder Room Rear | 60 in |
| Hip Room Front | 59.4 in |
| Hip Room Rear | 57.9 in |