| Price |
| MSRP | $23,390 |
| MSRP with Destination | $24,635 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L I-4 MPI Atkinson |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC D-CVVT, 16-valve |
| Bore and Stroke | 81.0 mm x 97.0 mm |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi Point Injection (MPI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | IVT (Intelligent Variable Transmission) |
| Final Drive | 5.149 |
| Fuel Economy |
| City | 29 MPG |
| Highway | 39 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87) |
| Tank Capacity | 12.4 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Coupled Torsion Beam Axle (CTBA) |
| Turning Diameter | 35.2 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 11.024 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 10.315 in. solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 6.5J x 16 in. Alloy |
| Wheels Rear | 6.5J x 16 in. Alloy |
| Tires Front | 205/55R16 |
| Tires Rear | 205/55R16 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 185.4 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 55.9 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Cargo Volume | 14.6 ft³ |
| Curb Weight | 2,932 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39 in |
| Headroom Rear | 37.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 51.9 in |