| Price |
| MSRP | $25,990 |
| MSRP with Destination | $27,235 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L I-4, Multi Point Injection (MPI), Atkinson |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC D-CVVT, 16 Valve HLA |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi Point Injection (MPI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (IVT) |
| 1st Gear | 2.68 |
| 8th Gear | 0.385 |
| Reverse | 2.822 |
| Final Drive | 5.149 |
| Fuel Economy |
| City | 28 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 30 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded Gasoline (RON92 or higher) |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc |
| Rear Brake Disc | Solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 8.0J x 18 alloy |
| Wheels Rear | 8.0J x 18 alloy |
| Tires Front | 235/40R18 |
| Tires Rear | 235/40R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 174.4 in |
| Width | 72.8 in |
| Height | 56.3 in |
| Wheelbase | 107.1 in |
| Front Track | 61.7 in |
| Rear Track | 62.2 in |
| Approach Angle | 13.8° |
| Departure Angle | 23° |
| Cargo Volume | 22.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,146 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 56.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.7 in |
| Hip Room Front | 53.3 in |
| Hip Room Rear | 51.9 in |