2026 Kia K5 EX
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,990 |
| MSRP with Destination | $36,235 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L I-4 GDI THETA-III |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 181 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve |
| Bore and Stroke | 88.5 mm x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.717 |
| 2nd Gear | 2.906 |
| 3rd Gear | 1.864 |
| 4th Gear | 1.423 |
| 5th Gear | 1.224 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.79 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.239 |
| Final Drive | 3.195 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87) |
| Tank Capacity | 15.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Turning Diameter | 36 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 305 mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 284 mm solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 7.5J x 18 in. Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 in. Alloy |
| Tires Front | P235/45R18 94V |
| Tires Rear | P235/45R18 94V |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 193.1 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 63.7 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 15.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,395 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 56.6 in |
| Hip Room Rear | 56.6 in |