| Price |
| MSRP | $33,590 |
| MSRP with Destination | $34,835 |
| Destination Charge | $1,245 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L Turbo I-4 T-GDI + MPI THETA-III |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 290 hp @ 5,800 rpm |
| Torque | 311 lb-ft @ 1650-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 16-valve |
| Bore and Stroke | 88.5 mm x 101.5 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Wet Dual-Clutch (DCT) |
| 1st Gear | 3.643 |
| 2nd Gear | 2.304 |
| 3rd Gear | 2.217 |
| 4th Gear | 1.621 |
| 5th Gear | 0.884 |
| 6th Gear | 0.703 |
| 7th Gear | 0.791 |
| 8th Gear | 0.66 |
| Reverse | 3.697 |
| Final Drive | 4.077 |
| Fuel Economy |
| City | 23 MPG |
| Highway | 33 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87) |
| Tank Capacity | 15.8 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Sport-tuned MacPherson strut |
| Rear Suspension | Sport-tuned Multi-link |
| Turning Diameter | 36 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 345 mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 325 mm ventilated disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 8.0J x 19 in. Alloy |
| Wheels Rear | 8.0J x 19 in. Alloy |
| Tires Front | P245/40R19 94W |
| Tires Rear | P245/40R19 94W |
| Dimensions & Weight |
| Length | 193.1 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 56.9 in |
| Wheelbase | 112.2 in |
| Front Track | 63.4 in |
| Rear Track | 63.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 15.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,596 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 61% / 39% |
| Interior |
| Headroom Front | 38.4 in |
| Headroom Rear | 37.4 in |
| Legroom Front | 46.1 in |
| Legroom Rear | 35.2 in |
| Shoulder Room Front | 58 in |
| Shoulder Room Rear | 56.1 in |
| Hip Room Front | 56.6 in |
| Hip Room Rear | 56.6 in |