| Price |
| MSRP | $28,690 |
| MSRP with Destination | $30,185 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L Multi-Port Injection (MPI) Atkinson |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 147 hp @ 6,200 rpm |
| Torque | 132 lb-ft @ 4500 rpm |
| Valvetrain | 16-valve DOHC Hydraulic Lash Adjust |
| Bore and Stroke | 81.0 x 97.0 |
| Compression Ratio | 12.5:1 |
| Injection Type | Multi Point Injection (MPI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | Intelligent Variable Transmission (CVT) |
| 1st Gear | 2.68 |
| Reverse | 2.822 |
| Final Drive | 6.052 |
| Fuel Economy |
| City | 27 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (91 RON or higher) |
| Tank Capacity | 13.2 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multilink |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.0 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.0 in solid disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 7.0J x 17 in Alloy |
| Wheels Rear | 7.0J x 17 in Alloy |
| Tires Front | P215/55R17 |
| Tires Rear | P215/55R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 172.6 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 63.6 in |
| Wheelbase | 103.5 in |
| Front Track | 61.5 in |
| Rear Track | 61.9 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 28° |
| Departure Angle | 26.8° |
| Cargo Volume | 26.6 ft³ |
| Curb Weight | 3,109 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 38 in |
| Shoulder Room Front | 55.5 in |
| Shoulder Room Rear | 54.9 in |
| Hip Room Front | 53 in |
| Hip Room Rear | 48.8 in |