← Back to Search
2026 Kia Sorento S FWD
| Spec |
Value |
| Price |
| MSRP | $35,290 |
| MSRP with Destination | $36,785 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L 4-Cylinder GDI |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 191 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 195 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve HLA |
| Bore and Stroke | 88.5 x 101.5 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | GDI + MPI |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.487 |
| 2nd Gear | 2.764 |
| 3rd Gear | 1.773 |
| 4th Gear | 1.388 |
| 5th Gear | 1.208 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.799 |
| 8th Gear | 0.635 |
| Reverse | 3.081 |
| Final Drive | 3.798 |
| Fuel Economy |
| City | 23 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 17.7 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Turning Diameter | 37.9 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.8 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.0 in ventilated |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 7.5J x 18 alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 alloy |
| Tires Front | 235/60R18 |
| Tires Rear | 235/60R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 189.6 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 64.8 in |
| Rear Track | 65.2 in |
| Ground Clearance | 6.9 in |
| Approach Angle | 16.8° |
| Departure Angle | 22.1° |
| Cargo Volume | 75.5 ft³ |
| Curb Weight | 3,898 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 40.3 in |
| Headroom Rear | 39.1 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.7 in |
| Shoulder Room Front | 59.1 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 55.1 in |
← Back to Search