| Price |
| MSRP | $40,590 |
| MSRP with Destination | $42,085 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | 1.6L 4-Cylinder Turbocharged GDI Hybrid |
| Displacement | 1.6 L |
| Horsepower | 232 hp |
| Torque | 271 lb-ft |
| Valvetrain | 16V DOHC CVVT with Hydraulic Lash Adjuster |
| Bore and Stroke | 75.6 x 89 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.639 |
| 2nd Gear | 2.826 |
| 3rd Gear | 1.841 |
| 4th Gear | 1.386 |
| 5th Gear | 1 |
| 6th Gear | 0.772 |
| Reverse | 3.385 |
| Final Drive | 3.32 |
| Fuel Economy |
| City | 35 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 35 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 or higher) |
| Tank Capacity | 13.7 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | McPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Turning Diameter | 38.6 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.6 in ventilated (320mm x 30mm) |
| Rear Brake Disc | 11.8 in solid (300mm x 10mm) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 7.5J x 19 alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 19 alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.4 in |
| Width | 73.4 in |
| Height | 66.3 in |
| Wheelbase | 108.5 in |
| Front Track | 63.6 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.3 in |
| Approach Angle | 18.9° |
| Departure Angle | 26.9° |
| Cargo Volume | 65.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,803 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 37.8 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 41.4 in |
| Legroom Rear | 41.3 in |
| Shoulder Room Front | 57.5 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 54.8 in |
| Hip Room Rear | 53.4 in |