2026 Mazda CX-30 2.5 S Select Sport
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $27,660 |
| MSRP with Destination | $29,155 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | SKYACTIV-G 2.5L DOHC I4 (Naturally Aspirated) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 186 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 186 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 4 Valves per Cylinder, Variable-Valve Timing |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Advanced Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (i-Activ AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| 1st Gear | 3.552 (34 mph **) |
| 2nd Gear | 2.022 (60 mph **) |
| 3rd Gear | 1.347 (90 mph **) |
| 4th Gear | 1 (121 mph **) |
| 5th Gear | 0.745 (162 mph **) |
| 6th Gear | 0.599 (202 mph **) |
| Reverse | 3.052 |
| Final Drive | 4.367 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 12.7 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Turning Diameter | 34.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.6 in (vented disc) |
| Rear Brake Disc | 10.4 in (solid disc) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 215/55R18 M+S |
| Tires Rear | 215/55R18 M+S |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 173 in |
| Width | 70.7 in |
| Height | 61.4 in |
| Wheelbase | 104.4 in |
| Front Track | 61.5 in |
| Rear Track | 61.5 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Cargo Volume | 20.2 ft³ |
| Curb Weight | 3,527 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.1 in |
| Headroom Rear | 38.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 36.3 in |
| Shoulder Room Front | 55.6 in |
| Shoulder Room Rear | 53.6 in |
| Hip Room Front | 54.6 in |
| Hip Room Rear | 53.2 in |
** Theoretical max speed per gear at redline