2026 Mazda CX-5 2.5 S Select
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $31,990 |
| MSRP with Destination | $33,485 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | SKYACTIV-G 2.5L DOHC I4 (Naturally Aspirated) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 187 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 186 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (i-Activ AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (SKYACTIV-Drive) |
| 1st Gear | 3.552 (34 mph **) |
| 2nd Gear | 2.022 (59 mph **) |
| 3rd Gear | 1.452 (82 mph **) |
| 4th Gear | 1 (119 mph **) |
| 5th Gear | 0.708 (168 mph **) |
| 6th Gear | 0.599 (199 mph **) |
| Reverse | 3.893 |
| Final Drive | 4.624 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 15.3 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link with Stabilizer Bar |
| Turning Diameter | 36.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.9 in (vented disc) |
| Rear Brake Disc | 11.8 in (solid disc) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17 in |
| Wheels Rear | 17 in |
| Tires Front | P225/65R17 All-Season |
| Tires Rear | P225/65R17 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.6 in |
| Width | 73.2 in |
| Height | 66.7 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Front Track | 63.2 in |
| Rear Track | 64 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Cargo Volume | 33.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,856 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 40.2 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.9 in |
| Shoulder Room Front | 57.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.6 in |
| Hip Room Front | 55.2 in |
| Hip Room Rear | 52.4 in |
** Theoretical max speed per gear at redline