2026 Mazda CX-50 2.5 S Premium
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $34,900 |
| MSRP with Destination | $36,395 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Skyactiv-G 2.5 DOHC 16-Valve 4-Cylinder with CDA |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 187 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 185 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (Skyactiv-Drive) |
| 1st Gear | 3.552 (36 mph **) |
| 2nd Gear | 2.022 (63 mph **) |
| 3rd Gear | 1.452 (87 mph **) |
| 4th Gear | 1 (127 mph **) |
| 5th Gear | 0.708 (179 mph **) |
| 6th Gear | 0.599 (212 mph **) |
| Reverse | 3.893 |
| Final Drive | 4.367 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Macpherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.8 in / 326 mm |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 12.8 in / 325 mm |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8J |
| Wheels Rear | 20 x 8J |
| Tires Front | 245/45 R20 |
| Tires Rear | 245/45 R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.8 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 63.9 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Ground Clearance | 8.6 in |
| Approach Angle | 18.5° |
| Departure Angle | 24.8° |
| Cargo Volume | 31.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,741 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.6 in |
| Hip Room Front | 53.6 in |
| Hip Room Rear | 52.1 in |
** Theoretical max speed per gear at redline