2026 Mazda CX-50 2.5 Turbo
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $37,900 |
| MSRP with Destination | $39,395 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | Skyactiv-G 2.5 Twin Scroll Turbo (i-Stop) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 227 hp |
| Torque | 310 lb-ft @ 2000 rpm (87 oct) / 320 lb-ft @ 2500 rpm (93 oct) rpm |
| Redline | 6,300 rpm |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Automatic (Skyactiv-Drive) |
| 1st Gear | 3.487 (40 mph **) |
| 2nd Gear | 1.992 (70 mph **) |
| 3rd Gear | 1.449 (97 mph **) |
| 4th Gear | 1 (140 mph **) |
| 5th Gear | 0.707 (198 mph **) |
| 6th Gear | 0.6 (233 mph **) |
| Reverse | 3.99 |
| Final Drive | 3.841 |
| Fuel Economy | |
| City | 23 MPG |
| Highway | 29 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane min) |
| Tank Capacity | 15.9 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Macpherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.8 in / 326 mm |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 12.8 in / 325 mm |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8J |
| Wheels Rear | 20 x 8J |
| Tires Front | 245/45 R20 |
| Tires Rear | 245/45 R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 185.8 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 63.9 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Ground Clearance | 8.5 in |
| Approach Angle | 18.3° |
| Departure Angle | 24.6° |
| Cargo Volume | 31.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,915 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.6 in |
| Hip Room Front | 53.6 in |
| Hip Room Rear | 52.1 in |
** Theoretical max speed per gear at redline