| Price |
| MSRP | $38,150 |
| MSRP with Destination | $39,645 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L I4 Hybrid (e-CVT); Ni-MH 244.8V 1.59 kWh |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 219 hp |
| Torque | 163 lb-ft |
| Redline | 5,700 rpm |
| Bore and Stroke | 88.0 x 103.0 |
| Compression Ratio | 14.0:1 |
| Injection Type | Direct & Port Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | Electronically Controlled CVT (e-CVT) |
| Fuel Economy |
| City | 39 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 38 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 octane) |
| Tank Capacity | 14.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Macpherson Strut |
| Rear Suspension | Torsion Beam |
| Front Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated disc, 12.8 in / 326 mm |
| Rear Brake Disc | Solid disc, 12.8 in / 325 mm |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 x 7J |
| Wheels Rear | 17 x 7J |
| Tires Front | 225/65 R17 |
| Tires Rear | 225/65 R17 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 186.1 in |
| Width | 75.6 in |
| Height | 65.6 in |
| Wheelbase | 110.8 in |
| Ground Clearance | 7.8 in |
| Approach Angle | 17.4° |
| Departure Angle | 22.6° |
| Cargo Volume | 29.2 ft³ |
| Curb Weight | 4,008 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.6 in |
| Headroom Rear | 36.7 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 37.8 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.6 in |
| Hip Room Front | 53.6 in |
| Hip Room Rear | 51.7 in |