| Price |
| MSRP | $47,250 |
| MSRP with Destination | $48,780 |
| Destination Charge | $1,530 |
| Engine |
| Engine Type | e-SKYACTIV PHEV (2.5L I4 + 68kW Electric Motor) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 323 hp |
| Torque | 369 lb-ft |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Automatic (8EAT) |
| Fuel Economy |
| City | 59 MPG |
| Highway | 65 MPG |
| Combined | 62 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane) |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Double-Wishbone |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes |
| Rear Brake Disc | Ventilated disc, 13.8 in / 350 mm |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 x 8J |
| Wheels Rear | 19 x 8J |
| Tires Front | 265/55 R19 |
| Tires Rear | 265/55 R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 200.8 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 68.7 in |
| Wheelbase | 122.8 in |
| Front Track | 67.1 in |
| Rear Track | 67.2 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Cargo Volume | 39.6 ft³ |
| Curb Weight | 5,198 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 56.2 in |
| Hip Room Rear | 55.5 in |