2026 Mazda CX-90 PHEV Premium Sport
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $55,300 |
| MSRP with Destination | $56,830 |
| Destination Charge | $1,530 |
| Engine | |
| Engine Type | e-SKYACTIV PHEV (2.5L I4 + 68kW Electric Motor) |
| Displacement | 2.5 L |
| Horsepower | 323 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 369 lb-ft @ 4000 rpm (system) rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection (SIDI) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic (8EAT) |
| 1st Gear | 5.258 (25 mph **) |
| 2nd Gear | 3.303 (41 mph **) |
| 3rd Gear | 2.129 (63 mph **) |
| 4th Gear | 1.705 (78 mph **) |
| 5th Gear | 1.3 (103 mph **) |
| 6th Gear | 1 (134 mph **) |
| 7th Gear | 0.822 (163 mph **) |
| 8th Gear | 0.628 (213 mph **) |
| Reverse | 4.034 |
| Final Drive | 4.444 |
| Fuel Economy | |
| City | 52 MPG |
| Highway | 62 MPG |
| Combined | 56 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded (91 octane) |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Wishbone |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Rear Stabilizer Bar | Standard |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.7 in / 347 mm ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.8 in / 350 mm ventilated disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 21 x 9.5J |
| Wheels Rear | 21 x 9.5J |
| Tires Front | 275/45 R21 M+S |
| Tires Rear | 275/45 R21 M+S |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 200.8 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 68.7 in |
| Wheelbase | 122.8 in |
| Front Track | 67.1 in |
| Rear Track | 67.3 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 15.9 ft³ |
| Curb Weight | 5,243 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 56.2 in |
| Hip Room Rear | 55.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline