| Price |
| MSRP | $49,295 |
| MSRP with Destination | $50,590 |
| Destination Charge | $1,295 |
| Engine |
| Engine Type | 3.5L DOHC V6 (2GR-FKS) — 24V Dual VVT-i, Naturally Aspirated |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 311 hp @ 6,600 rpm |
| Torque | 280 lb-ft @ 4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC, 24 Valves, VVT-iW (Intake) + VVT-i (Exhaust) |
| Bore and Stroke | 94.0 x 83.0 |
| Compression Ratio | 11.8:1 |
| Injection Type | D-4S (Port/Direct Injection) |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (Full-Time) |
| Transmission |
| Transmission | 6-Speed Automatic |
| 1st Gear | 3.52 |
| 2nd Gear | 2.04 |
| 3rd Gear | 1.4 |
| 4th Gear | 1 |
| 5th Gear | 0.71 |
| 6th Gear | 0.58 |
| Reverse | 3.17 |
| Final Drive | 3.77 |
| Fuel Economy |
| City | 19 MPG |
| Highway | 26 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 17.4 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Double Wishbone with Coil Springs |
| Rear Suspension | Multi-Link with Coil Springs |
| Turning Diameter | 35.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 13.1 in (vented disc) |
| Rear Brake Disc | 11.7 in (vented disc) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 x 8.5 in alloy |
| Wheels Rear | 19 x 9.5 in alloy |
| Tires Front | 235/40R19 |
| Tires Rear | 265/35R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 185.4 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 56.5 in |
| Wheelbase | 110.2 in |
| Front Track | 62.2 in |
| Rear Track | 63.2 in |
| Ground Clearance | 5.5 in |
| Cargo Volume | 10.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,913 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 36.9 in |
| Legroom Front | 44.8 in |
| Legroom Rear | 32.2 in |
| Shoulder Room Front | 55.9 in |
| Shoulder Room Rear | 53.4 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 54 in |