2026 Infiniti QX60 Autograph AWD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $66,150 |
| MSRP with Destination | $67,645 |
| Destination Charge | $1,495 |
| Engine | |
| Engine Type | KR20DDET 2.0L I4 VC-Turbo |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 268 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 286 lb-ft @ 4400 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 84.0 x 88.9-90.1 (varies with compression) |
| Compression Ratio | 8.0:1-14.0:1 (variable compression) |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Intelligent All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Automatic |
| 1st Gear | 4.713 (26 mph **) |
| 2nd Gear | 2.842 (44 mph **) |
| 3rd Gear | 1.909 (65 mph **) |
| 4th Gear | 1.382 (90 mph **) |
| 5th Gear | 1 (124 mph **) |
| 6th Gear | 0.808 (153 mph **) |
| 7th Gear | 0.699 (177 mph **) |
| 8th Gear | 0.58 (213 mph **) |
| 9th Gear | 0.48 (258 mph **) |
| Reverse | 3.83 |
| Final Drive | 4.334 |
| Fuel Economy | |
| City | 22 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 24 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multilink Independent |
| Front Stabilizer Bar | 29 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 28.6 mm |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Dual-Piston |
| Front Brake Disc | 13.78 x 1.18 in. (vented disc) |
| Rear Brake Disc | 12.99 x 0.63 in. (vented disc) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 x 8 in (aluminum-alloy) |
| Wheels Rear | 20 x 8 in (aluminum-alloy) |
| Tires Front | P255/50R20 All-Season |
| Tires Rear | P255/50R20 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 198.1 in |
| Width | 86 in |
| Height | 69.7 in |
| Wheelbase | 114.2 in |
| Front Track | 66.9 in |
| Rear Track | 66.9 in |
| Ground Clearance | 6.8 in |
| Approach Angle | 14.7° |
| Departure Angle | 21.1° |
| Cargo Volume | 14.5 ft³ |
| Curb Weight | 4,742 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55% / 45% |
| Interior | |
| Headroom Front | 41 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 42.1 in |
| Legroom Rear | 37.7 in |
| Shoulder Room Front | 60.6 in |
| Shoulder Room Rear | 59.7 in |
| Hip Room Front | 58.4 in |
| Hip Room Rear | 56.7 in |
** Theoretical max speed per gear at redline