2026 Infiniti QX80 Luxe 4WD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $93,950 |
| MSRP with Destination | $96,140 |
| Destination Charge | $2,190 |
| Engine | |
| Engine Type | VR35DDTT 3.5L V6 Twin-Turbo |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 450 hp @ 5,600 rpm |
| Torque | 516 lb-ft @ 3600 rpm |
| Redline | 6,000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve (4 per cylinder) |
| Bore and Stroke | 100.2 x 86.0 |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection Gasoline (DIG) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | INFINITI All-Mode 4WD |
| Transmission | |
| Transmission | 9-Speed Automatic |
| 1st Gear | 5.425 (32 mph **) |
| 2nd Gear | 3.263 (53 mph **) |
| 3rd Gear | 2.25 (78 mph **) |
| 4th Gear | 1.649 (106 mph **) |
| 5th Gear | 1.221 (143 mph **) |
| 6th Gear | 1 (175 mph **) |
| 7th Gear | 0.862 (202 mph **) |
| 8th Gear | 0.713 (245 mph **) |
| 9th Gear | 0.597 (292 mph **) |
| Reverse | 4.799 |
| Final Drive | 3.357 |
| Fuel Economy | |
| City | 16 MPG |
| Highway | 19 MPG |
| Combined | 17 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 23.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent Double-Wishbone, Electronic Air Spring with Dynamic Digital Dampers |
| Rear Suspension | Independent Double-Wishbone, Electronic Air Spring with Dynamic Digital Dampers (shock separated from spring) |
| Brakes | |
| Front Brake Calipers | Twin-Piston Swing-Caliper |
| Front Brake Disc | 13.78 x 1.18 in. (vented disc) |
| Rear Brake Disc | 13.78 x 0.79 in. (vented disc) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 22 x 8.5 in (cast aluminum-alloy) |
| Wheels Rear | 22 x 8.5 in (cast aluminum-alloy) |
| Tires Front | P275/50R22 All-Season |
| Tires Rear | P275/50R22 All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 211.2 in |
| Width | 83.3 in |
| Height | 78 in |
| Wheelbase | 121.1 in |
| Front Track | 68.1 in |
| Rear Track | 68 in |
| Ground Clearance | 10 in |
| Approach Angle | 16.5° |
| Departure Angle | 22° |
| Cargo Volume | 20.4 ft³ |
| Curb Weight | 6,094 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.1 in |
| Headroom Rear | 37.8 in |
| Legroom Front | 43.8 in |
| Legroom Rear | 39.2 in |
| Shoulder Room Front | 64.2 in |
| Shoulder Room Rear | 63.7 in |
| Hip Room Front | 59.9 in |
| Hip Room Rear | 59.9 in |
** Theoretical max speed per gear at redline