| Price |
| MSRP | $93,300 |
| MSRP with Destination | $94,295 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine |
| Engine Type | 6-Cylinder, Turbocharged (B58TU2, Miller Cycle, 48V Mild Hybrid) |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 375 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 383 lb-ft @ 1850 rpm (briefly 398 lb-ft w/48V mild hybrid boost) rpm |
| Valvetrain | VALVETRONIC (fully variable valve lift), Double-VANOS (dual cam phasing), High Precision Injection, 48V mild hybrid Belt Alternator Starter |
| Bore and Stroke | 82.0 x 94.6 |
| Compression Ratio | 11.0:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | 8-speed Steptronic Sport Automatic (with 48V Belt Alternator Starter) |
| Fuel Economy |
| City | 25 MPG |
| Highway | 31 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | Double-wishbone with adaptive two-axle air springs and electronically controlled dampers (standard all trims) |
| Rear Suspension | Five-link with adaptive two-axle air springs and electronically controlled dampers (standard all trims) |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Four-piston fixed |
| Front Brake Disc | Vented disc |
| Rear Brake Disc | Vented disc, single-piston floating caliper |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 x 9.0-in alloy |
| Wheels Rear | 20 x 10.5-in alloy |
| Tires Front | 255/45R20 |
| Tires Rear | 285/40R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 212.2 in |
| Width | 76.8 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 126.6 in |
| Front Track | 67.4 in |
| Rear Track | 68.3 in |
| Ground Clearance | 5.8 in |
| Cargo Volume | 19.1 ft³ |
| Curb Weight | 4,720 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.2 in |
| Legroom Rear | 43.3 in |
| Shoulder Room Front | 61 in |
| Shoulder Room Rear | 56.3 in |