| Price |
| MSRP | $119,300 |
| MSRP with Destination | $120,295 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine |
| Engine Type | Electric (Dual Motor -- Front 190kW/258hp, Rear 230kW/313hp; current-excited, no rare-earth magnets) |
| Horsepower | 536 hp |
| Torque | 549 lb-ft |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (BMW xDrive, Dual Motor EV) |
| Transmission |
| Transmission | Single-Speed Direct Drive (Front gear ratio: 8.770 / Rear gear ratio: 9.400) |
| Fuel Economy |
| City | 81 MPG |
| Highway | 85 MPG |
| Combined | 83 MPG |
| Recommended Fuel | Electricity |
| Suspension |
| Front Suspension | Double-wishbone with adaptive two-axle air springs and electronically controlled dampers (standard all trims) |
| Rear Suspension | Five-link with adaptive two-axle air springs and electronically controlled dampers (standard all trims) |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Four-piston fixed |
| Front Brake Disc | Vented disc |
| Rear Brake Disc | Vented disc, single-piston floating caliper |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 x 9.0-in alloy |
| Wheels Rear | 20 x 10.5-in alloy |
| Tires Front | 255/45R20 |
| Tires Rear | 285/40R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 212.2 in |
| Width | 76.8 in |
| Height | 60.8 in |
| Wheelbase | 126.6 in |
| Front Track | 67.5 in |
| Rear Track | 68.3 in |
| Ground Clearance | 5.4 in |
| Cargo Volume | 17.7 ft³ |
| Curb Weight | 5,917 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 38.6 in |
| Legroom Front | 41.2 in |
| Legroom Rear | 42.8 in |
| Shoulder Room Front | 61 in |
| Shoulder Room Rear | 56.3 in |