| Price |
| MSRP | $38,600 |
| MSRP with Destination | $39,595 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L BMW TwinPower Turbo Inline 4-Cylinder DOHC |
| Horsepower | 241 hp @ 4,500 rpm |
| Torque | 295 lb-ft @ 1500-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve with VALVETRONIC Fully Variable Valve Control and Double-VANOS Variable Camshaft Timing |
| Bore and Stroke | 94.6 x 82.0 mm |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Injection Type | BMW TwinPower Turbo with High Precision Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (xDrive) |
| Transmission |
| Transmission | 7-Speed Steptronic Dual Clutch Transmission (DCT) |
| Fuel Economy |
| City | 25 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 28 MPG |
| Suspension |
| Front Suspension | Single-Joint Spring Strut Axle in Lightweight Aluminum-Steel Construction |
| Rear Suspension | Three-Link Axle in Lightweight Steel Construction |
| Turning Diameter | 38.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Calipers | Single-Piston Floating-Caliper |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 7.5J x 18 Light Alloy |
| Wheels Rear | 7.5J x 18 Light Alloy |
| Tires Front | 225/55R18 |
| Tires Rear | 225/55R18 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 177.2 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 64.6 in |
| Wheelbase | 106 in |
| Front Track | 62.3 in |
| Rear Track | 62.3 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 25.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,750 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 42.1 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 40.4 in |
| Legroom Rear | 37 in |
| Shoulder Room Front | 56.1 in |
| Shoulder Room Rear | 55.1 in |