2024 BMW 5 Series i5 M60 xDrive
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $84,100 |
| MSRP with Destination | $85,095 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine | |
| Engine Type | Dual Electric Motors (Front and Rear) |
| Horsepower | 593 hp |
| Torque | 586 lb-ft |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | Single Speed |
| Final Drive | 8.78 |
| Fuel Economy | |
| City | 90 MPG |
| Highway | 93 MPG |
| Combined | 91 MPG |
| Recommended Fuel | Electric |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in. |
| Wheels Rear | 18 in. |
| Tires Front | 225/50R18 |
| Tires Rear | 225/50R18 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 199.2 in |
| Width | 74.8 in |
| Height | 59.3 in |
| Wheelbase | 117.9 in |
| Front Track | 64.4 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 5.4 in |
| Cargo Volume | 17.3 ft³ |
| Curb Weight | 5,247 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 50% / 50% |
| Interior | |
| Headroom Front | 38.8 in |
| Headroom Rear | 37.5 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 36.5 in |
| Shoulder Room Front | 59.2 in |
| Shoulder Room Rear | 56.9 in |