| Price |
| MSRP | $42,000 |
| MSRP with Destination | $42,995 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L Inline-4 16V TwinPower Turbo, Miller cycle (7DCT) |
| Horsepower | 241 hp @ 4,500 rpm |
| Torque | 295 lb-ft @ 1500-4000 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16V VALVETRONIC Double-VANOS |
| Compression Ratio | 10.5:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD (xDrive) |
| Transmission |
| Transmission | 7-speed Steptronic Dual Clutch Transmission (DCT) |
| 1st Gear | 16.991 |
| 2nd Gear | 9.965 |
| 3rd Gear | 6.236 |
| 4th Gear | 4.276 |
| 5th Gear | 3.397 |
| 6th Gear | 2.654 |
| 7th Gear | 2.157 |
| Reverse | 15.363 |
| Final Drive | 1.737 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | 91 AKI premium unleaded |
| Tank Capacity | 14.3 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Single-joint spring strut axle, lightweight aluminum-steel construction |
| Rear Suspension | Three-link axle, lightweight steel construction |
| Turning Diameter | 38.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Vented, single-piston floating-caliper disc brakes |
| Rear Brake Disc | Vented, single-piston floating-caliper disc brakes |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 in (8.0J x 19) |
| Wheels Rear | 19 in (8.0J x 19) |
| Tires Front | 245/45 R19 |
| Tires Rear | 245/45 R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 179.3 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 62.6 in |
| Wheelbase | 106 in |
| Front Track | 62.3 in |
| Rear Track | 62.3 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 25.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,803 lbs |