| Price |
| MSRP | $51,400 |
| MSRP with Destination | $52,395 |
| Destination Charge | $995 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L Inline-4 16V M TwinPower Turbo (7DCT) |
| Horsepower | 312 hp @ 5,750 rpm |
| Torque | 295 lb-ft @ 2000-4500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16V VALVETRONIC VANOS |
| Compression Ratio | 9.5:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | AWD (xDrive) |
| Transmission |
| Transmission | 7-speed Steptronic Dual Clutch Transmission (DCT) |
| 1st Gear | 16.991 |
| 2nd Gear | 10.588 |
| 3rd Gear | 7.076 |
| 4th Gear | 4.91 |
| 5th Gear | 4.001 |
| 6th Gear | 3.273 |
| 7th Gear | 2.522 |
| Reverse | 16.323 |
| Final Drive | 1.737 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | 91 AKI premium unleaded |
| Tank Capacity | 14.3 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Single-joint spring strut axle, lightweight aluminum-steel construction |
| Rear Suspension | Three-link axle, lightweight steel construction |
| Turning Diameter | 38.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Vented, four-piston fixed-caliper disc brakes |
| Rear Brake Disc | Vented, single-piston floating-caliper disc brakes |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 20 in (8.0J x 20) |
| Wheels Rear | 20 in (8.0J x 20) |
| Tires Front | 245/40 R20 |
| Tires Rear | 245/40 R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 179.3 in |
| Width | 72.6 in |
| Height | 62.6 in |
| Wheelbase | 106 in |
| Front Track | 62.3 in |
| Rear Track | 62.3 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 25.3 ft³ |
| Curb Weight | 3,840 lbs |