| Price |
| MSRP | $59,600 |
| MSRP with Destination | $60,775 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine |
| Engine Type | 3.0L Inline-6 24V M TwinPower Turbo 48V MHEV (8AT) |
| Horsepower | 386 hp @ 5,200 rpm |
| Torque | 398 lb-ft @ 1900-4800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24V VALVETRONIC Double-VANOS |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | RWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-speed M Steptronic Sport with Drivelogic |
| 1st Gear | 5.25 |
| 2nd Gear | 3.36 |
| 3rd Gear | 2.17 |
| 4th Gear | 1.72 |
| 5th Gear | 1.32 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.82 |
| 8th Gear | 0.64 |
| Reverse | 3.71 |
| Final Drive | 2.81 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | 91 AKI premium unleaded |
| Tank Capacity | 15.6 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | Double-joint spring strut axle, aluminum-steel construction, hydraulically damped torque strut bearing |
| Rear Suspension | Five-link axle, aluminum-steel construction |
| Turning Diameter | 37.4 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Vented, four-piston fixed caliper |
| Rear Brake Disc | Vented, single-piston floating caliper |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 in (8.0J x 19) |
| Wheels Rear | 19 in (8.0J x 19) |
| Tires Front | 225/40 R19 |
| Tires Rear | 225/40 R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 185.9 in |
| Width | 71.9 in |
| Height | 56.4 in |
| Wheelbase | 112.5 in |
| Front Track | 62.3 in |
| Rear Track | 61.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Cargo Volume | 16.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,896 lbs |