| Price |
| MSRP | $80,200 |
| MSRP with Destination | $81,375 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine |
| Engine Type | 3.0L Inline-6 24V S58B30T0 M TwinPower Turbo (8AT) |
| Horsepower | 503 hp @ 6,250 rpm |
| Torque | 479 lb-ft @ 2750-5500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24V VALVETRONIC Double-VANOS |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Drivetrain |
| Drive Type | RWD |
| Transmission |
| Transmission | 8-speed M Steptronic with Drivelogic |
| 1st Gear | 5 |
| 2nd Gear | 3.2 |
| 3rd Gear | 2.14 |
| 4th Gear | 1.72 |
| 5th Gear | 1.31 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.82 |
| 8th Gear | 0.64 |
| Reverse | 3.48 |
| Final Drive | 3.15 |
| Fuel Economy |
| Recommended Fuel | 93 AKI premium unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | Adaptive M suspension, double-joint spring strut axle, lightweight aluminum construction, M-specific kinematics and elastokinematics |
| Rear Suspension | Adaptive M suspension, five-link axle, lightweight aluminum construction, rear-axle subframe with rigid bolted connection to body, M-specific elastokinematics |
| Turning Diameter | 40 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | M Compound brakes, vented, six-piston fixed calipers |
| Rear Brake Disc | M Compound brakes, vented, single-piston floating calipers |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 in (9.5J x 19) |
| Wheels Rear | 20 in (10.5J x 20) |
| Tires Front | 275/35 R19 |
| Tires Rear | 285/30 R20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 189.1 in |
| Width | 74.3 in |
| Height | 56.6 in |
| Wheelbase | 112.5 in |
| Front Track | 63.7 in |
| Rear Track | 63.2 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Cargo Volume | 16.9 ft³ |
| Curb Weight | 3,891 lbs |