| Engine |
| Engine Type | 2.0L Atkinson In-Line 4-Cylinder DOHC 16-Valve Dual-VTC w/ Direct Injection |
| Horsepower | 150 hp @ 6,400 rpm |
| Torque | 133 lb-ft @ 4000–5000 rpm |
| Redline | 6,700 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve Dual-VTC |
| Bore and Stroke | 81.0 × 96.7 |
| Compression Ratio | 13.1:1 (source cell parsed as time 13:01 by Excel) |
| Injection Type | Gasoline Direct Injection (GDI) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Front-Wheel Drive (FWD) |
| Transmission |
| Transmission | Continuously Variable Transmission (CVT) w/ Paddle Shifters (ratio range 2.526–0.408) |
| Reverse | 2.706 |
| Final Drive | 3.941 |
| Fuel Economy |
| City | 30 MPG |
| Highway | 38 MPG |
| Combined | 34 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm x 4.5 mm (tubular) |
| Rear Stabilizer Bar | 17.5 mm (solid) |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Power-Assisted Ventilated Disc, 11.1 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 10.2 in. |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in. Gloss Black Alloy |
| Wheels Rear | 18 in. Gloss Black Alloy |
| Tires Front | 235/40R18 91W (All-Season) |
| Tires Rear | 235/40R18 91W (All-Season) |
| Dimensions & Weight |
| Length | 179 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.5 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Cargo Volume | 24.5 ft³ |
| Curb Weight | 2,976 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |