2025 Honda Civic Sedan Sport Hybrid
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $28,950 |
| MSRP with Destination | $30,100 |
| Destination Charge | $1,150 |
| Engine | |
| Engine Type | Atkinson Inline-4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 200 hp |
| Torque | 134 lb-ft @ 4500 rpm |
| Redline | 6,250 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC Dual-VTC |
| Bore and Stroke | 81.0 x 96.7 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Injection Type | Direct Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Two-Motor e-CVT |
| Final Drive | 4.438 |
| Fuel Economy | |
| City | 50 MPG |
| Highway | 47 MPG |
| Combined | 49 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 10.6 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm x 4.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 17.0 mm solid |
| Turning Diameter | 36.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.1 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 10.2 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 235/40R18 91W |
| Tires Rear | 235/40R18 91W |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 184.8 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.5 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Cargo Volume | 14.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,208 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 64% / 36% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |