| Price |
| MSRP | $39,750 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L DOHC Atkinson Inline 4-Cylinder + Dual AC Synchronous Permanent-Magnet Motors (Hybrid) |
| Horsepower | 204 hp |
| Torque | 247 lb-ft |
| Redline | 6,100 rpm |
| Valvetrain | DOHC Dual-VTC |
| Bore and Stroke | 81.0 x 96.7 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Injection Type | Direct Injection (DI), Two-Motor Hybrid System |
| Drivetrain |
| Drive Type | Real-Time AWD with Intelligent Control System |
| Transmission |
| Transmission | Two-Motor Hybrid System (e-CVT), Electric Motor 2.231 / Lock-up Low 1.409 / Lock-up High 0.708 |
| Final Drive | 4.438 |
| Fuel Economy |
| City | 40 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 37 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (91 Octane Recommended) |
| Suspension |
| Front Suspension | Independent MacPherson Strut w/ Coil Springs |
| Rear Suspension | Independent Multi-Link w/ Coil Springs |
| Front Stabilizer Bar | 26.6 mm |
| Rear Stabilizer Bar | 13.0 mm |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.3 in. |
| Rear Brake Disc | Solid Disc, 12.2 in. |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 in. Alloy |
| Wheels Rear | 19 in. Alloy |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184.8 in |
| Width | 73.5 in |
| Height | 66.5 in |
| Wheelbase | 106.3 in |
| Front Track | 63.3 in |
| Rear Track | 63.9 in |
| Ground Clearance | 8.2 in |
| Approach Angle | 16.1° |
| Departure Angle | 16° |
| Cargo Volume | 34.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,926 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior |
| Headroom Front | 38.2 in |
| Headroom Rear | 38.2 in |
| Legroom Front | 41.3 in |
| Legroom Rear | 41 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 55.9 in |
| Hip Room Front | 55.6 in |
| Hip Room Rear | 52.6 in |