2025 Honda HR-V Sport AWD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $29,000 |
| MSRP with Destination | $30,395 |
| Destination Charge | $1,395 |
| Engine | |
| Engine Type | Inline-4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 158 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 138 lb-ft @ 4200 rpm |
| Redline | 6,800 rpm |
| Valvetrain | 16-Valve DOHC i-VTEC |
| Bore and Stroke | 86.0 x 85.9 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Injection Type | Multi-Point Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | AWD |
| Transmission | |
| Transmission | CVT |
| Final Drive | 5.436 |
| Fuel Economy | |
| City | 25 MPG |
| Highway | 30 MPG |
| Combined | 27 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 14 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 27 mm x 4.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 13 mm solid |
| Turning Diameter | 37.1 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.3 in ventilated |
| Rear Brake Disc | 12.2 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18 in |
| Wheels Rear | 18 in |
| Tires Front | 225/55R18 98H |
| Tires Rear | 225/55R18 98H |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 179.8 in |
| Width | 72.4 in |
| Height | 63.8 in |
| Wheelbase | 104.5 in |
| Front Track | 62.6 in |
| Rear Track | 63.2 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 16° |
| Departure Angle | 21.1° |
| Cargo Volume | 24.4 ft³ |
| Curb Weight | 3,311 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 58% / 42% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.4 in |
| Headroom Rear | 38 in |
| Legroom Front | 41.9 in |
| Legroom Rear | 37.7 in |
| Shoulder Room Front | 56.6 in |
| Shoulder Room Rear | 55.2 in |
| Hip Room Front | 54 in |
| Hip Room Rear | 47.4 in |