2025 Honda Pilot Sport FWD
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,200 |
| MSRP with Destination | $41,650 |
| Destination Charge | $1,450 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L V6 DOHC 24-Valve Dual VTC |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 285 hp @ 6,100 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 5000 rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | 24-Valve DOHC with Dual VTC |
| Bore and Stroke | 89 x 93 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 10-Speed Automatic (10AT) |
| 1st Gear | 5.246 (27 mph **) |
| 2nd Gear | 3.271 (43 mph **) |
| 3rd Gear | 2.185 (64 mph **) |
| 4th Gear | 1.597 (87 mph **) |
| 5th Gear | 1.304 (107 mph **) |
| 6th Gear | 1 (139 mph **) |
| 7th Gear | 0.782 (178 mph **) |
| 8th Gear | 0.653 (213 mph **) |
| 9th Gear | 0.581 (240 mph **) |
| 10th Gear | 0.517 (270 mph **) |
| Reverse | 3.974 |
| Final Drive | 4.167 |
| Fuel Economy | |
| City | 19 MPG |
| Highway | 27 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 18.5 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson Strut |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 25.0 mm x 4.5 tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 25.4 mm x 4.5 tubular |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 13.8 in ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 13.0 in solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 20 in |
| Wheels Rear | 20 in |
| Tires Front | 255/50R20 |
| Tires Rear | 255/50R20 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 199.9 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 71 in |
| Wheelbase | 113.8 in |
| Front Track | 67.5 in |
| Rear Track | 67.8 in |
| Ground Clearance | 7.3 in |
| Approach Angle | 18.3° |
| Departure Angle | 21.1° |
| Cargo Volume | 18.6 ft³ |
| Curb Weight | 4,313 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 57.2% / 42.8% |
| Interior | |
| Headroom Front | 40.5 in |
| Headroom Rear | 40.2 in |
| Legroom Front | 41 in |
| Legroom Rear | 40.8 in |
| Shoulder Room Front | 61.9 in |
| Shoulder Room Rear | 61.7 in |
| Hip Room Front | 58.4 in |
| Hip Room Rear | 57.4 in |
** Theoretical max speed per gear at redline