2025 Mazda CX-70 3.3 Turbo Preferred
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $40,445 |
| MSRP with Destination | $41,975 |
| Destination Charge | $1,530 |
| Engine | |
| Engine Type | 3.3L SKYACTIV-G Turbocharged Inline 6-Cylinder w/ 48V Mild Hybrid |
| Horsepower | 280 hp @ 5,000 rpm |
| Torque | 332 lb-ft @ 2000 rpm (+ 113 lb-ft mild hybrid assist) rpm |
| Redline | 6,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve |
| Bore and Stroke | 86.0 x 94.2 |
| Compression Ratio | 12.0:1 |
| Injection Type | Electrically Controlled Fuel Injection, Turbocharged (SKYACTIV-G) |
| Drivetrain | |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission | |
| Transmission | 8-Speed Automatic Torque Converter (SKYACTIV-Drive) w/ Paddle Shifters |
| 1st Gear | 5.258 (30 mph **) |
| 2nd Gear | 3.303 (48 mph **) |
| 3rd Gear | 2.129 (75 mph **) |
| 4th Gear | 1.705 (94 mph **) |
| 5th Gear | 1.3 (123 mph **) |
| 6th Gear | 1 (160 mph **) |
| 7th Gear | 0.822 (194 mph **) |
| 8th Gear | 0.628 (254 mph **) |
| Reverse | 4.034 |
| Final Drive | 3.692 |
| Fuel Economy | |
| City | 24 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 25 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double-Wishbone w/ Coil Springs |
| Rear Suspension | Multi-Link w/ Coil Springs |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 12.9 in. (328 mm) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, 13.7 in. (347 mm) |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 19 x 8.5J Alloy |
| Wheels Rear | 19 x 8.5J Alloy |
| Tires Front | 265/55R19 M+S |
| Tires Rear | 265/55R19 M+S |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 200.8 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 68.2 in |
| Wheelbase | 122.8 in |
| Front Track | 67.1 in |
| Rear Track | 67.2 in |
| Ground Clearance | 8 in |
| Cargo Volume | 39.6 ft³ |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.7 in |
| Headroom Rear | 39.3 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 56.2 in |
| Hip Room Rear | 55.5 in |
** Theoretical max speed per gear at redline