| Price |
| MSRP | $57,450 |
| MSRP with Destination | $58,980 |
| Destination Charge | $1,530 |
| Engine |
| Engine Type | 2.5L SKYACTIV-G Inline 4-Cylinder + Permanent Magnet Synchronous Motor (PHEV) |
| Horsepower | 323 hp |
| Torque | 369 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve |
| Bore and Stroke | 89.0 x 100.0 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection (SKYACTIV-G), Plug-In Hybrid Electric |
| Drivetrain |
| Drive Type | All-Wheel Drive (AWD) |
| Transmission |
| Transmission | 8-Speed Automatic Torque Converter (SKYACTIV-Drive) w/ Paddle Shifters |
| 1st Gear | 5.258 |
| 2nd Gear | 3.303 |
| 3rd Gear | 2.129 |
| 4th Gear | 1.705 |
| 5th Gear | 1.3 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.822 |
| 8th Gear | 0.628 |
| Reverse | 4.034 |
| Final Drive | 4.444 |
| Fuel Economy |
| City | 56 MPG |
| Combined | 26 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Suspension |
| Front Suspension | Double-Wishbone w/ Coil Springs |
| Rear Suspension | Multi-Link w/ Coil Springs |
| Brakes |
| Front Brake Disc | Ventilated Disc, 13.8 in. (350 mm) |
| Rear Brake Disc | Ventilated Disc, 13.7 in. (347 mm) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 21 x 9.5J Alloy |
| Wheels Rear | 21 x 9.5J Alloy |
| Tires Front | 275/45R21 M+S |
| Tires Rear | 275/45R21 M+S |
| Dimensions & Weight |
| Length | 200.8 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 68.2 in |
| Wheelbase | 122.8 in |
| Front Track | 67.1 in |
| Rear Track | 67.2 in |
| Ground Clearance | 8.1 in |
| Cargo Volume | 39.6 ft³ |
| Curb Weight | 5,198 lbs |
| Interior |
| Headroom Front | 39.6 in |
| Headroom Rear | 38.4 in |
| Legroom Front | 41.7 in |
| Legroom Rear | 39.4 in |
| Shoulder Room Front | 59.2 in |
| Shoulder Room Rear | 58.1 in |
| Hip Room Front | 56.2 in |
| Hip Room Rear | 55.5 in |