2026 Mazda MX-5 Miata Sport 6MT
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $30,430 |
| MSRP with Destination | $31,665 |
| Destination Charge | $1,235 |
| Engine | |
| Engine Type | Naturally Aspirated Inline-4 |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 181 hp @ 7,000 rpm |
| Torque | 151 lb-ft @ 4000 rpm |
| Redline | 7,500 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16V VVT |
| Bore and Stroke | 83.5 x 91.2 |
| Compression Ratio | 13.0:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual |
| 1st Gear | 5.087 (36 mph **) |
| 2nd Gear | 2.991 (62 mph **) |
| 3rd Gear | 2.035 (91 mph **) |
| 4th Gear | 1.594 (116 mph **) |
| 5th Gear | 1.286 (143 mph **) |
| 6th Gear | 1 (184 mph **) |
| Reverse | 4.696 |
| Final Drive | 2.866 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 34 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Recommended (91 octane min); 87 octane acceptable |
| Tank Capacity | 11.89 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | Double Wishbone |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Turning Diameter | 30.8 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 11.0 in vented |
| Rear Brake Disc | 11.0 in solid |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 16x6 in |
| Wheels Rear | 16x6 in |
| Tires Front | P195/50R16 |
| Tires Rear | P195/50R16 |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 154.1 in |
| Width | 68.3 in |
| Height | 48.6 in |
| Wheelbase | 90.9 in |
| Front Track | 58.9 in |
| Rear Track | 59.2 in |
| Ground Clearance | 4.92 in |
| Cargo Volume | 4.59 ft³ |
| Curb Weight | 2,341 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 52% / 48% |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.4 in |
| Legroom Front | 43.1 in |
| Shoulder Room Front | 52.2 in |
| Hip Room Front | 52 in |
** Theoretical max speed per gear at redline