| Price |
| MSRP | $98,600 |
| MSRP with Destination | $99,775 |
| Destination Charge | $1,175 |
| Engine |
| Engine Type | 6-Cylinder, Turbocharged (S58 M TwinPower Turbo) |
| Displacement | 3 L |
| Horsepower | 523 hp @ 6,250 rpm |
| Torque | 479 lb-ft @ 2750-5730 rpm |
| Valvetrain | DOHC 24-Valve with VALVETRONIC fully variable valve control and Double-VANOS variable camshaft timing |
| Bore and Stroke | 84.0 x 90.0 |
| Compression Ratio | 9.3:1 |
| Injection Type | High Precision Direct Injection (two mono-scroll turbochargers, indirect charge air cooling) |
| Drivetrain |
| Drive Type | Rear-Wheel Drive |
| Transmission |
| Transmission | 8-speed M Steptronic Automatic with Drivelogic |
| Final Drive | 3.154 |
| Fuel Economy |
| City | 16 MPG |
| Highway | 23 MPG |
| Combined | 19 MPG |
| Recommended Fuel | Premium Unleaded |
| Tank Capacity | 13.7 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | M-specific Adaptive M suspension with double-joint spring strut axle kinematics and elastokinematics, lightweight aluminum construction |
| Rear Suspension | Adaptive M suspension with five-link axle in lightweight aluminum/steel construction, rear-axle subframe with rigid bolted connection to body, M-specific elastokinematics |
| Brakes |
| Front Brake Disc | M Compound brakes, vented, six-piston fixed calipers (M Carbon ceramic optional at $8,500) |
| Rear Brake Disc | M Compound brakes, vented, single-piston floating calipers (M Carbon ceramic optional at $8,500) |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 9.5J x 19 forged light alloy (Style 827M, matte Gold Bronze) |
| Wheels Rear | 10.5J x 20 forged light alloy (Style 827M, matte Gold Bronze) |
| Tires Front | 275/35ZR19 |
| Tires Rear | 285/30ZR20 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 180.6 in |
| Width | 74.3 in |
| Height | 54.9 in |
| Wheelbase | 108.1 in |
| Ground Clearance | 4.7 in |
| Cargo Volume | 13.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,770 lbs |