2023 Honda Accord EX-L
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $33,540 |
| MSRP with Destination | $34,635 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | Atkinson Hybrid |
| Displacement | 2 L |
| Horsepower | 204 hp |
| Torque | 247 lb-ft |
| Valvetrain | DOHC 16-valve Dual-VTC |
| Bore and Stroke | 81.0 x 96.7 |
| Compression Ratio | 13.9:1 |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | Two-Motor Hybrid System |
| Fuel Economy | |
| City | 51 MPG |
| Highway | 44 MPG |
| Combined | 48 MPG |
| Recommended Fuel | Unleaded (91 Octane Recommended) |
| Tank Capacity | 12.8 gal |
| Suspension | |
| Front Suspension | MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | 27.2 mm x 5.0 tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 16.5 mm solid |
| Turning Diameter | 38.4 ft |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | 12.3 in. ventilated disc |
| Rear Brake Disc | 11.1 in. solid disc |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 17x7.5J Alloy |
| Wheels Rear | 17x7.5J Alloy |
| Tires Front | 225/50R17 94V |
| Tires Rear | 225/50R17 94V |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 195.7 in |
| Width | 73.3 in |
| Height | 57.1 in |
| Wheelbase | 111.4 in |
| Front Track | 63 in |
| Rear Track | 63.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in |
| Approach Angle | 14.1° |
| Departure Angle | 18.2° |
| Cargo Volume | 16.7 ft³ |
| Curb Weight | 3,468 lbs |
| Interior | |
| Headroom Front | 37.5 in |
| Headroom Rear | 37.2 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 40.8 in |
| Shoulder Room Front | 57.9 in |
| Shoulder Room Rear | 56.5 in |
| Hip Room Front | 55.4 in |
| Hip Room Rear | 55.4 in |