2023 Honda Civic Hatchback Sport (6MT)
| Spec | Value |
|---|---|
| Price | |
| MSRP | $25,850 |
| MSRP with Destination | $26,945 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L Inline-4 DOHC 16-valve i-VTEC (naturally aspirated) |
| Horsepower | 158 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 138 lb-ft @ 4200 rpm |
| Redline | 6,800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-valve i-VTEC |
| Bore and Stroke | 86.0 x 85.9 mm |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Injection Type | Direct Fuel Injection |
| Drivetrain | |
| Drive Type | FWD |
| Transmission | |
| Transmission | 6-Speed Manual (6MT) |
| 1st Gear | 3.643 (34 mph **) |
| 2nd Gear | 2.08 (60 mph **) |
| 3rd Gear | 1.361 (92 mph **) |
| 4th Gear | 1.024 (122 mph **) |
| 5th Gear | 0.83 (151 mph **) |
| 6th Gear | 0.686 (183 mph **) |
| Reverse | 3.673 |
| Final Drive | 4.1 |
| Fuel Economy | |
| City | 26 MPG |
| Highway | 36 MPG |
| Combined | 29 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Suspension | |
| Front Suspension | Independent MacPherson strut |
| Rear Suspension | Multi-link |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 x 4.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 17.5 mm solid |
| Brakes | |
| Front Brake Disc | Ventilated disc; 11.1 in. |
| Rear Brake Disc | Solid disc; 10.2 in. |
| Tires & Wheels | |
| Wheels Front | 18-in. Alloy |
| Wheels Rear | 18-in. Alloy |
| Tires Front | 235/40R18 91W All-Season |
| Tires Rear | 235/40R18 91W All-Season |
| Dimensions & Weight | |
| Length | 179 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.5 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Cargo Volume | 24.5 ft³ |
| Curb Weight | 2,932 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 60% / 40% |
| Interior | |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |
** Theoretical max speed per gear at redline