| Price |
| MSRP | $25,350 |
| MSRP with Destination | $26,445 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | 2.0L DOHC 16-Valve i-VTEC Inline-4 |
| Horsepower | 158 hp @ 6,500 rpm |
| Torque | 138 lb-ft @ 4200 rpm |
| Redline | 6,800 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve i-VTEC |
| Bore and Stroke | 86.0 x 85.9 |
| Compression Ratio | 10.8:1 |
| Injection Type | Multi-Point EFI |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD (Front-Wheel Drive) |
| Transmission |
| Transmission | M-CVT with Paddle Shifters |
| Reverse | 2.706 |
| Final Drive | 3.941 |
| Fuel Economy |
| City | 30 MPG |
| Highway | 37 MPG |
| Combined | 33 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 x 4.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 17.0 mm solid |
| Turning Diameter | 38.1 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 11.1 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.2 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 18 in. Gloss Black Alloy |
| Wheels Rear | 18 in. Gloss Black Alloy |
| Tires Front | 235/40R18 91W |
| Tires Rear | 235/40R18 91W |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.5 in |
| Rear Track | 61.6 in |
| Cargo Volume | 14.8 ft³ |
| Curb Weight | 2,935 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 61% / 39% |
| Interior |
| Headroom Front | 39.3 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |