| Price |
| MSRP | $26,750 |
| MSRP with Destination | $27,845 |
| Destination Charge | $1,095 |
| Engine |
| Engine Type | 1.5L DOHC 16-Valve VTEC Turbo Inline-4 |
| Boost Pressure | 16.5 psi |
| Horsepower | 180 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 177 lb-ft @ 1700-4500 rpm |
| Redline | 6,600 rpm |
| Valvetrain | DOHC 16-Valve VTEC Turbo |
| Bore and Stroke | 73.0 x 89.5 |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD (Front-Wheel Drive) |
| Transmission |
| Transmission | LL-CVT |
| Reverse | 1.859 |
| Final Drive | 3.238 |
| Fuel Economy |
| City | 33 MPG |
| Highway | 42 MPG |
| Combined | 36 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded (87 AKI) |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Multi-Link |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 x 4.5 mm tubular |
| Rear Stabilizer Bar | 17.0 mm solid |
| Turning Diameter | 36.1 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 11.1 in. Ventilated Disc |
| Rear Brake Disc | 10.2 in. Solid Disc |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 17 in. Alloy |
| Wheels Rear | 17 in. Alloy |
| Tires Front | 215/50R17 91H |
| Tires Rear | 215/50R17 91H |
| Dimensions & Weight |
| Length | 184 in |
| Width | 70.9 in |
| Height | 55.7 in |
| Wheelbase | 107.7 in |
| Front Track | 60.9 in |
| Rear Track | 62 in |
| Cargo Volume | 14.8 ft³ |
| Curb Weight | 3,004 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 62% / 38% |
| Interior |
| Headroom Front | 37.6 in |
| Headroom Rear | 37.1 in |
| Legroom Front | 42.3 in |
| Legroom Rear | 37.4 in |
| Shoulder Room Front | 57 in |
| Shoulder Room Rear | 56 in |
| Hip Room Front | 54.3 in |
| Hip Room Rear | 48.9 in |