| Price |
| MSRP | $49,620 |
| MSRP with Destination | $50,965 |
| Destination Charge | $1,345 |
| Engine |
| Engine Type | V6 |
| Displacement | 3.5 L |
| Horsepower | 280 hp @ 6,000 rpm |
| Torque | 262 lb-ft @ 4700 rpm |
| Valvetrain | SOHC 4-valve/cylinder i-VTEC |
| Bore and Stroke | 89.0 x 93.0 |
| Compression Ratio | 11.5:1 |
| Injection Type | Direct Injection |
| Drivetrain |
| Drive Type | FWD |
| Transmission |
| Transmission | 10-speed Automatic |
| 1st Gear | 5.246 |
| 2nd Gear | 3.271 |
| 3rd Gear | 2.185 |
| 4th Gear | 1.597 |
| 5th Gear | 1.304 |
| 6th Gear | 1 |
| 7th Gear | 0.782 |
| 8th Gear | 0.653 |
| 9th Gear | 0.581 |
| 10th Gear | 0.517 |
| Reverse | 3.974 |
| Final Drive | 3.61 |
| Fuel Economy |
| City | 19 MPG |
| Highway | 28 MPG |
| Combined | 22 MPG |
| Recommended Fuel | Regular Unleaded |
| Tank Capacity | 19.5 gal |
| Suspension |
| Front Suspension | MacPherson Strut with Stabilizer Bar |
| Rear Suspension | Compact Multi-Link with Trailing Arms and Stabilizer Bar |
| Front Stabilizer Bar | 26.5 mm solid |
| Rear Stabilizer Bar | 20.0 mm x 3.5 mm tubular |
| Turning Diameter | 39.64 ft |
| Brakes |
| Front Brake Disc | 12.6 in. ventilated |
| Rear Brake Disc | 13.0 in. solid |
| Tires & Wheels |
| Wheels Front | 19 in. |
| Wheels Rear | 19 in. |
| Tires Front | 235/55R19 |
| Tires Rear | 235/55R19 |
| Dimensions & Weight |
| Length | 205.2 in |
| Width | 78.5 in |
| Height | 69.6 in |
| Wheelbase | 118.1 in |
| Front Track | 67.3 in |
| Rear Track | 67.2 in |
| Cargo Volume | 32.8 ft³ |
| Curb Weight | 4,590 lbs |
| Weight Distribution (F/R) | 55.3% / 44.7% |
| Interior |
| Headroom Front | 38.7 in |
| Headroom Rear | 39.2 in |
| Legroom Front | 40.9 in |
| Legroom Rear | 40.9 in |
| Shoulder Room Front | 63.1 in |
| Shoulder Room Rear | 61.6 in |
| Hip Room Front | 58.6 in |
| Hip Room Rear | 64.8 in |